Biyografi

aram gulyuz afcyapimAram Gülyüz Biyografisi
(Yönetmen)

Aram Gülyüz, 1931 yılında İstanbul, Şişli‘de doğmuştur. Ermeni kökenlidir.
Koleji bitirdikten sonra İngiltere‘ye gitti. Electric and Musical Industries Ltd. (EMİ) Şirketi’nin Londra’daki temsilciliğinde dört yıl televizyon kursu gördü.

Askerlik hizmetini yaptığı sırada, İngilizce bilenlere Kore‘ye gitmek isteyip istemedikleri sorulunca; 1954-1955 yıllarında askerliğini yedek subay olarak aynı görevi yapan Halit Refiğ ile tanışmış. Kore’ye gidip birliğine katıldığında ateşkes sağlanmış ve mütareke imzalanmıştır.

Askerden dönünce (British Airways) İngiliz Havayollarında memur olarak çalışan Aram Gülyüz, Halit Refiğ‘in teşviki ile 1958 yılında Metro Film’i kurarak, yapımcı olarak sinemaya girdi.

Kendi şirketinde ilk olarak Türk-Alman ortak yapımı olan “İstanbul Macerası” filminin yapımcılığını yaptı. Bu ilk filminde yabancı oyuncular Carl Möhner, Eva Palmer, Bianca Breneca ve Türk oyuncular Sadri Alışık, Orhan Günşiray, Öztürk Serengil oynamıştır.

1960 yılında senaryosunu yazdığı ve yapımcılığını da üstlendiği “Sensiz Yıllar” adlı sinema filmi ile de yönetmenliğe başlarken filmde Metin Serezli başrolde oynamıştır.

Türker İnanoğlu‘nun yapımcısı olduğu birçok komedi türü TV dizilerinin yönetmenliğini yaptı.

1987 yılında başrollerinde Banu Alkan ve Salih Güney‘in oynadığı “Afrodit” adlı sinema filminin asıl yönetmeni Remzi Jöntürk, bir trafik kazası sonucu yapımcısı Halis Şenol’la birlikte yaşamını yitirince, çekime Aram Gülyüz devam etti.

1963 yılında “Temem Bilakis” başrollerinde Öztürk Serengil, Çolpan İlhan, İsmail Dümbüllü, Suzan Avcı‘nın oynadığı film Aram Gülyüz için çok önemli imiş.

1996 yılında yapımcılığını Türker İnanoğlu‘nun yaptığı “Tatlı Kaçıklar” adlı diziyi çekti. Dizide Mehmet Ali Erbil, Yalçın Menteş, Buket Dereoğlu, Dursun Ali Sarıoğlu, Erol Günaydın, Pelin Körmükçü, Kayhan Yıldızoğlu, İsmet Ay oynadı.

2014 yılında yönetmenliğini yaptığı “Zaman Makinesi 1973” adlı sinema filminde Gürgen Öz, Seda Bakan, Mustafa Uzunyılmaz, Zihni Göktay rol almıştır.
Aram Gülyüz, 1965 yılında balerin Gönül Gülyüz ile evlendi. Ferdi ve Arda adında iki oğlu vardır. Toplamda 140 adet film ve dizisi olan ünlü yönetmen 1 Eylül 2018 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

---------------------------- 

Cihan Bilgin
(Senarist / Proje Tasarım)

1960 İstanbul doğumludur, 4 yaşında okuma ve yazmayı söktüğünden ilkokul 1. sınıfı okumamış imtihanla 2. sınıftan başlamıştır. İlkokul 5. sınıfta İlkokullar arası hikâye yarışmasında yazdığı resimli hikâyesiyle birinci seçilmiştir.

Güzel sanatların her dalına ilgisi olan Cihan Bilgin Radyoevinin açtığı ses yarışmasına herkesten habersiz katılmış, nota bilmediği için sonuncu olmuştur. LCC kurumunun düzenlediği Stilistik ve Mankenlik kursunu birincilikle bitirmiştir. Üniversite yıllarında (1981-1985) ise Türkiye’de ilk Almanca eser yazan kişi olmuştur, eserleri Almanlar tarafından beğenilince yurtdışından Marmara Üniversitesine bir turne teklifi daveti almıştır, arkadaşlarıyla yazdığı Almanca tiyatro ve skeçlerle (ve de müzikal) Almanya’da 1 aylık bir turneye katılmış olup Marmara Üniversitesini tanıtmıştır.

Oyunculuğa olan ilgisi artınca kendisini Ayşe Şule Bilgiç’in önünde bulur, Ayşe Hanım ve Kıraç kendisinden özellikle bir şeyler karalayıp getirmesini isterler. “Eski Cuma” isimli yazdığı dönem dizisi senaryodaki ilk adımı olur.

Cihan Bilgin’in yazdığı “Nimet”, Ben Bir Köylü Kızıyım”, “Şen Şakrak Residence”, Komşu Komşu Hu”, “Bizimkisi Bir Aşk Hikâyesi” gibi komedi filmleri ve “Kare As”, “Serum”, “Girdap”, “Güneşin Doğduğu Yerde”, “Aşktan da Öte” gibi dram formatında dizi film senaryoları bulunmaktadır.

Son 7 yıldır Aram Gülyüz ve Ferdi Gülyüz ile birlikte çalışmaktadır.

Çok iyi derecede Almanca ve İngilizce bilen Cihan Bilgin 37 yıldır da Yeminli Çevirmen ve Editör olarak görev yapmaktadır.

------------------------ 

Ferdi Gülyüz
(Ses Teknisyeni / Kast)

1965 İstanbul doğumlu olan Ferdi Gülyüz, Aram Gülyüz’ün oğludur.

1982 yılında “Sevdiğim Adam” TV Dizisinde yönetmen asistanlığı ile iş hayatına başlamıştır. 1985 ila 1996 yılları arasında Erler Film, Ulusal Radyo TV, TRT, Show TV, Star TV ve ATV için birçok dizi program tanıtım ve parti propaganda filmlerinde ses şefliği ve teknisyenliği yapmıştır. 1996 -2001 yılları arasındaki dizilerde ses teknisyenliği, 2002 ila 2008 arasında ise Ay Yapımda ses şefliği, 2008’den günümüze kadar da halen dizi ve filmlerde ses teknisyenliği yapmaktadır.

1985 ile 1996 yılları arasında “Bir Başka Gece”, “TRT Konserleri”, “Rumeli Hisarı Konserleri”, “Açık Hava Tiyatrosu Konserleri”, “İşte Müzik İşte Eğlence”, “Hülya Avşar Show”, “Vur Patlasın Çal Oynasın ATV”, “Emel Sayın’la Neşe-i Muhabbet”, “Huysuz Virjin Show”, “Parti Tanıtım Filmleri”, “Kadınlar Matinesi ATV”, “Show TV Maç Yayınları”, “TRT için seslendirme ve yarışma programları yapmıştır.

1996 ila 2002 yılları arasında “Gurbetçiler” dizisi ATV, “İnce İnce Yasemince” Star TV ve Kanal D yurtdışı tanıtım programları. 2002 ila 2008 yılları arasında Ay Yapımda Digitürk içinde yayın yapan 3 tane kanalın teknik işlerini üstlenmiş olup 2008’den sonra “Hanımeli Sokağı” dizisi TRT, “Zengin Kız Fakir Oğlan” dizisi TRT, “Lale Devri” dizisi Show TV ve Fox TV.

Hali hazırda babası Aram Gülyüz ve senarist Cihan Bilgin ile birlikte çalışmakta olup AFC Yapım şirketinin sahibidir.

-------------------------